Én az a típus vagyok, aki ha meglát egy hírlevél feliratkozási lehetőséget, azon nyomban írja az e-mail címét. A napi több száz hírlevél átolvasása kissé megterhelő feladat, viszont rendkívül érdekes dolgokra lehet így bukkanni. Így volt ez ma is, amikor átolvastam Ben Sherman (angol férfi márka, főleg az ingeiről ismert és a Portobello Road-on található boltjuk előtt egy sárga bicikli a dekoráció) hírlevelet és megtaláltam Dinah Fried könyvét, amelyben irodalmi étel-installációkat nézegethetünk.
Minden kép egy könyvből kiragadott részletre reflektál, ez éppen Lewis Carroll Alice Csodaországban című könyvéből "A Mad Tea-Party" avagy magyar fordításban, Bolondok Uzsonnája.
Angolul így hangzik a hozzá tartozó idézet: “‘Have some wine,’ the March Hare said in an encouraging tone. Alice looked all round the table, but there was nothing on it but tea.”
Magyarul: Igyál egy kis bort - kínálgatta őt nyájasan Április Bolondja. Alice keresgélt az asztalon, de nem talált mást, csak teát. (Kosztolányi Dezső)
Lewis Carroll Alice Csodaországban és folytatása, az Alice Tükörországban a két leghíresebb tizenkilencedik századi gyermek fantasy-regények. Ezek a gyerekkönyvek egy új korszakat nyitottak meg, ugyanis ezek a könyvek nem kívánnak tanító célzattal fellépni, nem kívánnak semmilyen moralista leckével szolgálni. Charles Lutwidge Dodgson, - Carroll eredeti neve - , aki az Oxfordi Egyetem zárkózott matektanára volt, létrehozott egy fantáziadús álomvilágot, amely mellőz minden logikát és itt megtörténhet minden. A későbbi Narnia Krónikái vagy a Harry Potter előfutárai voltak ezek a könyvek.
Lewis Carroll múzsája a könyvhöz Alice Liddel volt, akit gyerek-barátnak hívott, tekintve, hogy 1862-ben, amikor megismerkedtek, Alice 7 éves volt, Carroll meg 30 körül. Egy barátja kislánya volt amúgy, és közös csónakázásaik során születtek a történetek, melyből 2 könyv született a végén.
Carroll fotósként is tevékenykedett, ezeket ő készítette Alice-ről. Rengeteg mende-monda kering, hogy milyen kapcsolat lehetett a férfi és a kislány között, mint ahogy arról is, hogy miről szól valójában az Alíz Csodaországban.
Alice amúgy egy angol kisváros templomkertjében van eltemetve, Lyndhurst-ben (Hampshire), ahova pár éve véletlenül vetődtem el és fogalmam sem volt erről a tényről.
Alice amúgy férjhez ment Reginald Gervis Hargreaves krikettjátékoshoz és mellette nagyvilági életet élt, mint "noted society hostess". A férje halála után viszont megszorult, nehezen tudta a házát fenntartani, így eladta azt a kéziratot, mely az Alice Csodaországban első verziója volt. Ez először elkerült Amerikába, most pedig a British Library-ban van.
A könyvet először 1865-ben adták ki és 1903-ban készült belőle először egy kisfilm. Egyetlen példány létezik ebből a némafilmből, amely a British Film Institute tulajdonában van. Sajnos a 12 percből csak 9-et tudtak helyrehozni, de így rettentően érdekes, hogy mindössze 8 évvel a mozi megszületése után, mekkora erőfeszítés lehetett egy ilyet összehozni. A költséghatékonyság jegyében igazi családi vállalkozásban készült, mivel a rendező felesége a fehér nyúl és a királynő is, a főszereplő Alice pedig a filmstúdió titkárnője is volt.
Az angolok imádják az Alice Csodaországban témát partikon is használni, volt szerencsém egy ilyenbe belecsöppenni, a képek magukért beszélnek, csodás feladat lehetett ezt kitalálni!
Az online népművészeket is megihlette Csodaország, számos idézet vállt szállóigévé, főleg az őrültség védelmében.
Az évek során sokan készítettek illusztrációt a könyvhöz, bár azt mondják, hogy az első kiadáshoz készült Sir John Tenniel rajzokat nehéz felülmúlni, persze ha úgy nézzük, hogy 1865-ben készült, valóban modernnek tekinthető még mai szemmel is. Az én példányomat is a mester illusztrálta.
1969-ben Salvador Dalit is megihlette Alice, a 12 fejezethez 12 kép készült. Amikor felbukkan a könyvpiacon, akkor olyan 3 millió Ft körül van az ára.
Yayoi Kusama-t, Japán legnépszerűbb kortárs képzőművész(nőj)ét is megihlette a mű, és persze hozta a formát a rá jellemző pöttyös vizuális világával. Amúgy Kusama ezt 2 éve dobta piacra, most 85 éves, és közel 40 éve önkéntesen bevonult egy tokiói pszichiátriai intézetbe, mivel gyerekkora óta idegrendszeri problémák nyomasztották, azóta is ott él, szemben van a stúdiója.
2003-ban a Vogue dolgozta fel a témát, Grace Coddington stylingolt, Annie Leibovitz fotózott, Natalia Vodianova kapta Alice szerepét, a többi regényhőst pedig világhíres divattervezők játszották (Donatella Versace, Karl Lagerfeld, Marc Jacobs, Viktor & Rolf, Tom Ford, Galliano, Gaultier, Lacroix, etc) Például Tom Ford volt a fehér nyuszi.
A Whittard nevű angol tea és kávé forgalmazó láncnál - 1886 óta működnek - lehet vásárolni komplett Alice Csodaországban teáskészletet, a fent említett Sir John Tenniel illusztrációival. Én egyelőre egy Alízos bögrére ruháztam be.
Természetesen még lehetne folytatni a sort, de majd egy következő posztban!
A Facebook neverordinary oldalán további hírek, képek, sztorik.